عسل طبیعی

عسل طبیعی محصول دگرگونی ترشحات گل ها (شهد) عسل درجه یک کوهی  ترشحات برخی حشرات  عسلک  است که توسط زنبورها انجام می شود. سپس در سلول های لانه زنبور عسل (کندوها) یا کندوها ذخیره می شود – بسته به اینکه زنبورها در طبیعت هستند یا در زنبورداری.

کیفیت عسل خوراکی نه تنها به کار زنبورها و شرایط محیطی (اقلیم، گیاهان و غیره) بلکه به عامل دوم نیز بستگی دارد: دخالت انسان . برای حمایت از تولید، استخراج و در دسترس قرار دادن آن در اختیار مصرف کننده، در واقع باید مراحل مختلفی را انجام دهدعسل طبیعی

از آنجایی که تولید عسل از زنبورهای تغذیه کننده طبیعی همیشه یکسان نیست و برعکس، از سالی به بعد بسیار نامنظم است، برخی از زنبورداران (کسانی که زنبورهای عسل نگهداری می کنند) زنبورها را با آب قند تغذیه می کنند و دستگاه پخش مخصوصی را نصب می کنند. به عنوان نوعی آخور عمل می کند.

 این، اگر از یک طرف عملکرد کلی کندو را بهبود بخشد (خانه مصنوعی که توسط انسان برای جایگزینی کندوی طبیعی ساخته شده است)، از طرف دیگر باعث کاهش عطر و طعم آن می شود .

علاوه بر این، انسان به طرق دیگر نیز با خصوصیات ارگانولپتیکی و چشایی غذا تداخل دارد، از جمله: دستکاری فلور اطراف کندوها، انتخاب دوره جمع آوری و روش (ریختن، سانتریفیوژ کردن و غیره)، امکان پذیر است. پاستوریزه کردن غذا، شرایط پردازش و نگهداری و غیره

توجه! امروزه زنبورها حیواناتی در معرض خطر انقراض محسوب می شوند. آنها به شدت از انسان‌سازی محیطی و مهم‌تر از همه از استفاده از حشره‌کش‌ها در کشاورزی رنج می‌برند . با این حال، زنبورها به عنوان گرده افشان های اولیه، امکان لقاح گیاهان را فراهم می کنند، و بدون آنها کشاورزی چنان به خطر می افتد که برای حمایت از جمعیت ناکافی می شود.  

کریستالیزاسیون یک فرآیند طبیعی است و می تواند نشان دهنده صحت آن باشد. عسل هایی هستند که در مدت زمان کوتاهی متبلور می شوند و عسل هایی با دفعات کمتری که مدت بیشتری در حالت مایع نگهداری می شوند ( اقاقیا ).

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *