سس

سس مایونز یا سس مایونز مهرام بزرگ (در اسپانیا ) 1 یک سس سرد امولسیون شده است که عمدتاً از تخم مرغ کامل و روغن نباتی کوبیده تهیه می شود. منشأ منورکا ، معمولاً با نمک ، آب لیمو یا سرکه چاشنی می شود .

این سس منشأ اسپانیایی است که در آشپزی با آیولی مرتبط است. 2 امروزه از آن در بسیاری از غذاهای بین المللی به عنوان یک همراه، به عنوان یک قانون کلی سبزیجات و ماهی استفاده می شود.

منشأ آن از آغاز قرن بیستم مورد مناقشه محققان بوده است . در حال حاضر هنوز هم در اسپانیا ، کوبا ، ایتالیا ، فرانسه و بلژیک به صورت دستی – با مخلوط کن و نه با ملات – تهیه می شود.

اما در بقیه کشورهای غربی مصرف این سس عمدتاً منشأ صنعتی دارد . عمدتاً با فست فود مرتبط است.

سس

اگر به قرن چهاردهم با توصیفات قرون وسطایی برگردیم که امروزه در کتاب غذا شناسی معروف به Llibre de Sent Soví به عنوان سس های امولسیون شده، از ayada (“آجادا”) به عنوان چاشنی بر اساس سیر چرخ شده ، مخلوط با گوشت یا گوشت یاد می شود.

آب ماهی و غلیظ شده با آرد سوخاری . سس فوق برای چاشنی گوشت خوک کبابی یا مارماهی استفاده می شد. 4 این دستور العمل ها به روشی مشابه در دیگر متون ایتالیایی آن زمان آمده و آن را agliata یا agliata سفید می نامند.

مخلوطی از سیر خام، پنیر و سس آب است. آلمودروت همچنین می تواند تخم مرغ آب پز، روغن، ادویه و غیره را حمل کند. این سس با نام ajoqueso و در آشپزی جزایر قناری به عنوان almogrote باقی می ماند.

دستور العمل های بعد از فصل CLXVI در مورد چگونگی ساخت ژورت (سس بر اساس جعفری و سرکه ) صحبت می کنند که در قرون وسطی محبوب بود و در Sent Soví افزودن نان برشته به روشی اصلی توضیح داده شده است.

فندق ، گردو و زرده تخم مرغ. 4 سس دیگری که در قرون وسطی توصیف و شناخته شده بود آلیدم بود که از تخم مرغ کامل یا زرده کوبیده تهیه می شد و به آن ترشی ، آبگوشت یا مایعات دیگر اضافه می شد. روپرتو د نولا این سس را به عنوان همراهی با تخم مرغ توصیف می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *